Η Μαρία Κοντογιώργου παρουσιάζει το έργο της

Η Ζωή Βαλάση κατά την επίσκεψη της στο Πρατσίκειο

Παγκόσμια ημέρα Παιδικού και Νεανικού βιβλίου.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού και Νεανικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου βρέθηκαν στην Αλεξάνδρεια δυο αγαπημένοι συγγραφείς παιδικών βιβλίων.Η κυρία Ζωή Βαλάση, η οποία έτυχε να βρίσκεται στην πόλη μας σε επίσημη επίσκεψη με τον Δήμαρχο Αθηναίων κ.Νικήτα Κακλαμάνη. Η κυρία Βαλάση διηγήθηκε με τον δικό της μοναδικό τρόπο παραμύθια της στα παιδιά και απάντησε σε ερωτήσεις τους.Η συγγραφέας και εικονογράφος κυρία Μαρία Κοντογιώργου διάβασε βιβλία της στα παιδιά και  οργάνωσε δύο εργαστήρια. Στο ένα οι μαθητές του Δημοτικού κατασκεύασαν με τη βοήθειά της τους ήρωες ενός παραμυθιού, με πλαστελίνη, ενώ στο δεύτερο οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου γνώρισαν την ψηφιακή τεχνολογία που χρησιμοποιείται για την εικονογράφηση βιβλίων.

sgalex@yahoo.com