Εορτασμός για τα 100 χρόνια του Ζερβουδάκειου

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου έλαβαν χώρα οι εκδηλώσεις για τα 100χρονα του Ζερβουδάκειου κτιρίου, όπου στεγάζεται το Σχολείο μας. Νωρίς το απόγευμα έγιναν τα αποκαλυπτήρια αναμνηστικής πλάκας, προσφορά του συλλόγου αποφοίτων Αβερωφείου. Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η παρουσία αποφοίτων του σχολείου, οι οποίοι παραβρέθηκαν στις εκδηλώσεις, στο πλαίσιο της εκδρομής που οργάνωσε ο ΣΑΑΣΑ. Ακολούθησε  άρτια οργανωμένη από την Ελληνική Κοινότητα δεξίωση,  με την συμμετοχή των Στέλιου Διονυσίου, Στέλλας Γεωργιάδου, Δάκη ,Δημήτρη Φρυδά, Νίκου Πίτσικα, και Βάσως Καραγιάννη. Την επιμέλεια του καλλιτεχνικού προγράμματος είχε ο Αλεξανδρινός μαέστρος Νίκος Χριστοδουλής .Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του η ΑΘΜ Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής Θεόδωρος ο Β και οι κ.κ.  Άντελ Λαμπίμπ, Κυβερνήτης της Αλεξάνδρειας, ο κος Ι.Α. Ζέπος, πρέσβυς της Ελλάδος στην Αίγυπτο,ο κος Στέφανος Ταμβάκης πρόεδρος του ΣΑΕ, η κα Σοφία Δασκαλάκη- Μυτιληναίου Αντιδήμαρχος Δήμου Αθηναίων,ο κος Γιάννης Σιόκας πρόεδρος της ΕΚΑ και πολλοί άλλοι εκλεκτοί προσκεκλημένοι. Οι καλεσμένοι ,Έλληνες και Αιγύπτιοι, που ξεπερνούσαν τους 1500, διασκέδασαν μέχρι νωρίς το πρωί μέσα σε μία ατμόσφαιρα με έντονο Ελληνικό χρώμα.

averofio@hotmail.com Τηλ. 0020 3 4861675 Fax: 0020 3 4861675